V petek, 25. 4. 2014, se je na GJP odvijala prireditev ob dnevu Zemlje. Ker se je bližal 1. maj, praznik dela, smo načeli tematiko novodobnega suženjstva v 21. stoletju.
Najprej smo poslušali predavanje profesorice sociologije, gospe Darje Mlakar. Ogledali smo si dva odlomka iz oddaje Globus.
Prvi odlomek je izpostavil, da suženjstvo še vedno obstaja in da to ni stvar preteklosti. Izvedeli smo, da je na svetu po nekaterih ocenah sedaj celo več sužnjev kot v času čezatlantske trgovine sužnjev. Drugi odlomek je pokazal, da je prisotno novodobno suženjstvo TUDI pri nas, v Sloveniji. Konkreten primer so delavci gradbenih podjetij, ki so garali na gradbiščih po več let in za svoje delo niso prejeli plačila.
Odlomek v oddaji: do 7.45 min drugi pa od 22.50 do 26.30:
http://ava.rtvslo.si/#174246008 (Globus)
Sledila je odprta razprava o vseh obrazih tovrstnega izkoriščanja delavcev.
Pred začetkom drugega dela prireditve sta bili dve glasbeni točki, ki sta ju pripravila dijaka 1. A razreda, in sicer:
Prva glasbena točka: Madžarski ples št. 5 v fis molu, skladatelja Johannesa Brahmsa, ki jo je zaigral Matej Rous.
Posnetek prve glasbene točke:
Nato je sledila druga glasbena točka: Sevilla, skladatelja Isaaca Albineza, ki jo je zaigral Rok Petarčec.
Posnetek druge glasbene točke:
Po glasbenem premoru je sledilo predavanje gospe Žive Lopatič in gospoda Tineta Čokla, ki sta predstavnika zadruge ODJUGA in pravične trgovine 3 MUHE.
Gospod Tine Čokl nam je razložil, kako v današnjem svetu deluje svetovna trgovina kave in kakava.
Posnetek uvodnega dela njegovega nagovora:
Nato nam je gospa Živa Lopatič razložila pobudo pravične trgovine, ki ŽE deluje po celem svetu. Povedala je, da imamo tudi v Ljubljani pravično trgovino, 3 muhe. Nahaja se na Starem trgu v centru mesta.
Najbolj zagreti dijaki naše šole smo po koncu uradnega dela ostali in nadaljevali razpravo, ki smo jo zaključili v Tinetovi kavarni, Cafe Čokl, poleg Šentjakobskega gledališča. Tam smo spili pravo pravično kavo.
Avtor, fotograf in snemalec Urban Suhadolnik, 2. A