22. marec je svetovni dan vode in z njim že nekaj let začenjamo mesec, posvečen okolju. Zaključili ga bomo 22. aprila 2016 s svetovnim dnevom Zemlje.
Z dijaki, ki so predstavniki razredov v Ekošoli, v tem času pripravljamo nekaj projektov, v katere bi vas radi čim bolj vključili:
- Do konca marca poteka fotografski natečaj z naslovom Voda v mojem okolju. Vabimo vas, da v njem sodelujete tako, da na šolski spletni strani poiščete naslov, na katerega pošljete čim lepše fotografije svoje vode; nagrajene fotografije bodo razstavljene v 3. avli naše šole.
- Z današnjim dnem se vključujemo v vseslovenski okoljsko-humanitarni projekt
Jaz, ti, mi za Slovenijo – Stara plastenka za nov inkubator. Zbiranje bo potekalo od 22. 3. do 22. 4.2016. Vse zbrane odpadne plastenke morajo biti izpraznjene, stisnjene, zaprte nazaj s pokrovčkom (da se ne razprejo ali ne izteče morebiten ostanek vsebine) in zbrane v posebni vreči, ki jo bo odpeljala Snaga. Zbirajo se izključno plastenke pijač.
Plastenke odlagajte v zabojnike na hodnikih, ki so privlačno označeni. Prosimo, da v te zabojnike ne odlagate ostalih odpadkov. Sredstva, zbrana s pomočjo akcije, bodo namenjena za sofinanciranje nakupa inkubatorja v Porodnišnici Kranj.
- V zbiralni akciji starih mobilnikov »Halo, si za to«, bomo do 22. aprila 2016 zbirali stare mobitele, ki jih bo Rotary Slovenija recikliral in z zbranimi sredstvi pomagal socialno šibkim družinam. Del denarja pa bodo dobile tudi šole, ki bodo zbrale največ aparatov.
- Naš skupni trajni projekt pa naj bo Odgovorno ločevanje odpadkov.
Če se ozrete v koše v učilnicah, vidite, da je v njih vse zmešano, čeprav so oznake na njih zelo jasne. Z ločevanjem odpadkov pokažemo svoj odnos od okolja in prepričana sem, da smo zmožni narediti veliko več, kot kažemo zdaj. Torej: v mesecu vode in Zemlje pokažite več odgovornosti do odpadkov.
Dijaki, vključite se v te akcije, saj so priložnost, da naredite nekaj dobrega zase, za našo šolo in za svet, v katerem živimo.
Koordinatorice Ekošole GJP
Projekt Odpadne plastenke za nov inkubator:
Cilji projekta:
- dosledno ločevanje odpadnih slovenskih plastenk PET z namenom usmerjanja v predelavo za recikliranje in izdelavo novih, recikliranih plastenk PET,
- ozaveščanje o krogotoku/zapiranju snovnih tokov: nastajanje plastenk® dosledno ločevanje ®zbiranje® recikliranje® novi, reciklirani izdelki,
- povečati zavedanje, kako z doslednim ločevanjem odpadne embalaže omogočamo izdelavo sekundarnih surovin in recikliranih izdelkov ter tako ohranjamo naravne vire,
- spodbujati ustvarjalnost in raziskovalno delo mladih,
- ločeno zbrati čim več plastenk za sofinanciranje nakupa inkubatorja,
- združevati slovenske vzgojne in izobraževalne ustanove, podjetja, druge organizacije in posameznike pri ohranjanju naravnih virov in humanitarnosti.
→ Zakaj?
– Ker pomagamo novorojenčkom v Sloveniji, v letošnjem letu v Porodnišnici Kranj.
– Ker proizvodnja in potrošnja v EU dvakratno presegata biološke zmogljivosti in razpoložljive naravne vire. Z zapiranjem snovnih tokov ohranjamo naravne vire.
→ Kako?
– V slovenskih ekovrtcih, ekošolah, ekofakultetah: z doslednim ločevanjem in zbiranjem odpadnih plastenk PET ter ustvarjalnostjo.