Skupina dijakov naše gimnazije se je na povabilo Slovenske akademije znanosti in umetnosti v sodelovanju s Slovensko znanstveno fundacijo udeležila 7. srečanja SAZU z mladimi. Prišli so tudi dijaki iz gimnazije v Celovcu.
Dogodek je potekal v sredo, 12. marca 2025, v Dvorani SAZU ter na Oddelku za lesarstvo BTF Univerze v Ljubljani.
Osnovni namen srečanja, ki postaja tradicionalno in so ga poimenovali Prebujanje plemenitosti in modrosti, je približati najvišjo znanstveno in umetniško ustanovo – njeno poslanstvo, članstvo in dosežke najpomembnejših slovenskih znanstvenikov in umetnikov – mladim, šolajočim se ljudem, v nadaljevanju pa tudi vzpostaviti trajnejše povezave med Akademijo in srednjimi šolami na Slovenskem.
Poslušali smo zanimive predstavitve vrhunskih znanstvenikov, vsebinsko povezane z naravoslovnimi vedami.
Mentorica: mag. Darja Silan
VTISI DIJAKOV UDELEŽENCEV:
Predstavitve so bile zelo specifične. Tako specifične, da se lahko zares vprašaš, koliko različnih tem je še, o katerih se da razpravljati na najvišjem nivoju profesionalnosti.
Me pa je ravno zaradi tega toplo presenetilo, kako učinkovito so predavatelji razlagali zelo zanimive teme. Nekaterih so se dotaknili s filozofskega vidika, nekatere precej bolj stvarno in z analizami. Vsekakor pa se je takega dogodka vredno udeležiti vsaj enkrat, da izkusiš tako znanstveno polje študija, ki ga ponuja SAZU.
Dan, 3. B
Na srečanju so nam člani razreda za naravoslovne vede predstavili različna naravoslovna področja. Predavanja je vodilo 6 različnih akademikov z različnih področij, kot so medicina, geologija, krasoslovje itd. Vse te teme pa so prikazovale človekov vpliv na svet okoli nas. Po krajšem odmoru smo se odpravili do Oddelka za lesarstvo, ki je del Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Tam so nam prikazali različna področja, s katerimi se ukvarjajo. Imeli smo tudi priložnost, da si ogledamo dva od njihovih številnih laboratorijev. Jaz sem na srečanju zelo užival. Predavanja so predstavljala teme in področja, ki jih v šoli nismo obravnavali. Področje lesarstva sem spoznal v povsem novi luči.
Teodor, 2. D